Consultants of Registration Office

LEITUNG

Christian Tonko
Management
Address
Welfengarten 1
30167 Hannover
Building
Room
Address
Welfengarten 1
30167 Hannover
Building
Room
A
Accident affairs
       A - G Ingrid Rein
       H - L Mirjam Ordas
       M - Z Ronja Jandek
C
Certificates
       A - G Ingrid Rein
       H - L Mirjam Ordas
       M - Z Ronja Jandek
Change of address Servicehotline (via Email please)
Change of name
       A - G Ingrid Rein
       H - L Mirjam Ordas
       M - Z Ronja Jandek
Collection of study fees
       A - H Maria Henning
       I - R Andrea Frede
       S - Z Antje Schleweit 
H
Health insurance for students
       A - GIngrid Rein
       H - LMirjam Ordas
       M - Z Ronja Jandek
I
Information about studies Servicehotline
L
Leave of absence
       A - G Ingrid Rein
       H - L Mirjam Ordas
       M - Z Ronja Jandek
P
Part-time study Lidia Spuling
R
Refunds
       A - H Maria Henning
       I - R Andrea Frede
       S - Z Antje Schleweit 
Re-registration Servicehotline
S
Study fees for long-term students
       A - H Maria Henning
       I - R Andrea Frede
       S - Z Antje Schleweit
W
Deregistgration
        A - G Ingrid Rein
        H - L Mirjam Ordas
        M - Z Ronja Jandek

Enrolment

Study Program

Applicants from Countries outside the EU

Applicants from Germany and Countries of the EU

A
Advanced Anglophone Studies Maja Maemecke Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Architecture Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Architecture and Urban Design Maja Maemecke Elisabeth Bennecke
Atlantic Studies in History, Culture and Society Maja Maemecke Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
B

Biochemistry

Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Lidia Spuling
Biology Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Leslie Bethge
Biomedical Engineering Erika Tumm Marie-Claire Jovanovic
C
Chemistry
       Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Elisabeth Bennecke
       Master Heike Tenorio Elisabeth Bennecke
Civil and Environmental Engineering Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Lidia Spuling
Civil Engineering Heike Tenorio
Computational Methods in Engineering Maja Maemecke Lidia Spuling
Computer Science
       Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Leslie Bethge
       Master Erika Tumm Leslie Bethge
E
Earth Sciences
        Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Linne Wulfes
        Master Heike Tenorio Linne Wulfes
Economic Geography Lena Sinakevic Linne Wulfes
Economics and Business Administration Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Marie-Claire Jovanovic
Economics and Management Maja Maemecke Marie-Claire Jovanovic
Educational Studies Sarah Steiding Lidia Spuling
Electrical Engineering and Information Technology
        Bachelor
             A - H Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Leslie Bethge
             I - Q Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Karin Olah
             R - Z Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Elisabeth Bennecke
         Master Heike Tenorio Leslie Bethge
Engineering and Business Administration  
         Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Karin Olah
         Master Sarah Steiding Karin Olah
Environmental Planning Maja Maemecke Elisabeth Bennecke
European Legal Practice Maja Maemecke Linne Wulfes
European Master in Territorial Development Maja Maemecke Elisabeth Bennecke
F
Food Research and Development Erika Tumm Elisabeth Bennecke
G
Geodesy and Geoinformatics 
         Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Linne Wulfes
         Master Nicole Barthel Linne Wulfes
Geography Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Linne Wulfes
German and English Linguistics Maja Maemecke Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
H
History Maja Maemecke Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
I
Industrial Science (Part Time) Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Lidia Spuling
Interdisciplinary Bachelor’s Degree Course Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
International Horticulture Erika Tumm Karin Olah
International Mechatronics Erika TummStientje Scholz
IT Law and Intellectual Property Law (LLM) Maja Maemecke Linne Wulfes
L
Landscape Architectur Maja Maemecke Elisabeth Bennecke
Landscape Architecture and Environmental Planning Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Elisabeth Bennecke
Landscape Sciences Heike Tenorio Linne Wulfes
Law (state examination) Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Linne Wulfes
Life Science
         Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Leslie Bethge
         Master Heike Tenorio Linne Wulfes
M
Mathematics
        Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Karin Olah
        Master Heike Tenorio Karin Olah
Mechanical Engineering
        Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Stientje Scholz
        Master Nicole Barthel Stientje Scholz
Mechatronics Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Stientje Scholz
Mechatronics and Robotics Eika Tumm Marie-Claire Jovanovic
Linne Wulfes
Meteorology
         Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Karin Olah
         Master Heike Tenorio Karin Olah
Modern German Literature Maja Maemecke Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Molecular and Applied Plant Science Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Elisabeth Bennecke
Molecular Microbiology Sarah Steiding Elisabeth Bennecke
N
Nanotechnology
         Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Stientje Scholz
         Master Erika Tumm Stientje Scholz
Navigation and Field Robotics Linne Wulfes
O
Optical Technologies Erika Tumm Stientje Scholz
P
Philosophy of Science Lena Sinakevich Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Physics Marie-Claire Jovanovic
         Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
         Master Heike Tenorio Karin Olah
Plant Biotechnology Sarah Steiding Elisabeth Bennecke
Political Science
        Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Leslie Bethge
        Master Lena Sinakevich Linne Wulfes
Power Engineering
         Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Leslie Bethge
         Master Erika Tumm Leslie Bethge
Production and Logistics  
         Bachelor Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Stientje Scholz
         Master Heike Tenorio Elisabeth Bennecke
S
Science and Society Maja Maemecke Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Social Sciences Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Lidia Spuling
Sociology Sarah Steiding Lidia Spuling
Special Needs Education Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Karin Olah
Special Needs Education and Rehabilitation Sciences Lena Sinakevich Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Special Needs Education for Schools Lena Sinakevich Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Sport Sciences Nicole Barthel
Structural Engineering Heike Tenorio Lidia Spuling
T
Teacher Training Course for Grammar Schools Lena Sinakevich Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Teacher Training Course for Technical Education Lena Sinakevich Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Technical Education Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Lidia Spuling
Technical Education (MEd) for Engineers Lena Sinakevich Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Technical Informatics Sarah Steiding
Lena Sinakevich
Leslie Bethge
W
Water Management, Environmental and Coastal Engineering Heike Tenorio Lidia Spuling
Water and Environment (distance learning course) Nicole BarthelLeslie Bethe
Water Ressources and Environmental Management Nicole Barthel Lidia Spuling
Wind Energy Engineering Heike Tenorio Lidia Spuling
Other
Observer (Industrial Science & Rubber Technology) Lidia Spuling

Special Needs Education, Second School Subject Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Teacher Training Course for Grammar Schools, Third Subject Elke Fahlbusch
Ulf Balschun
Teacher Training Course for Technical Education, Second Subject Elke Fahlbusch
Ulf Balschun